bub
Web Sahnesi

Web Tasarımda Kullanılan Programlar

Tarih: 2 Haziran 2012 Kategori: Web Tasarım

Web tasarım çalışmaları sırasında en çok kullanılan programlar ve özellikleri :

 

Adobe Dreamweaver

En çok kullanılan web tasarım programlarındandır. Hem kodlama hem de tasarım işlemlerini bu program sayesinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu HTML düzenleyici sayesinde kod yazarken hem hatalarınızı gösterir, hem de hazır şablonları ile kod yazmak daha kolay bir hale gelir.

 

Adobe Photoshop

En yaygın kullanılan resim editörlerinden biridir. Web tasarım ve grafik tasarımcıların çoğunlukla kullanmayı tercih ettikleri bu program, her türlü görseli düzenlemeye imkan tanırken web sayfalarını da düzenlemenize yardımcı olur. Web sitesinde kullanılacak görselleri düzenleyip, yeni kompozisyonlar yaratabilirsiniz. Hayal gücünüzün izin verdiği doğrultuda istediğiniz çizimleri yapabilir ve oluşturduğunuz web sitenize istediğiniz çizimleri ekleyebilirsiniz.

 

Adobe Fireworks

En iyi grafik editörü programlarından biri olan Fireworks, hızlı uygulama ara yüzleri ile web tasarımcılara yardımcı olmaktadır. Adobe Dreamweaver ve Adobe Flash ile entegre tasarlanmıştır. Pdf dönüştürücüsüne sahip olan program ile bir jpg dosyasını, HTML ve CSS kodu haline dönüştürebilirsiniz.

 

Adobe Flash

Bir vektörel grafik yazılımıdır. En güncel sürümü CS6 olan bu yazılım ile hareketli web siteleri yapmanız mümkün. Ancak bütün olarak flash tasarlanmış web sayfaları tercih edilmemektedir.

 

MySql

Hızlı ve sağlam bir veritabanı yönetim sistemi olan MySql ,açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır. Web sunucularında en çok kullanılan veritabanıdır.

 

Notepad++

Notepad++C++ ile saf Win32 API ve STL ile geliştirilmiş GPL ile dağıtılan açık kaynak kodlu bir kaynak kod düzenleyicisidir. Bir çok dile destek veren arabirime sahip olan Notepad++ temel özellikleri arasında Söz dizimi renklendirmesi ve söz dizimi katlama, çok sayıda yazılım diline ait kodu görüntüleme ve uygun biçimde renklendirme sayılabilir.

HTML kodlarının içine yazılarak ya da farklı bir CSS dosyası oluşturularak işlem yapılabilir. CSS, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirleyerek, siteyi görselleştirir.

 

W3 Standartları

World wide web consortium ‘un getirdiği yeni standartlar. Web siteleriniz bu standartlara uygun olarak kodlandığında arama motorlarında daha kolay indekslenir.

Etiket