bub
Web Sahnesi

Facebook Reklamları

Tarih: 30 Haziran 2013 Kategori: Hizmetlerimiz

Facebook Reklamları

500 milyondan fazla kullanıcı ile Facebook, internet reklam fırsatları arayan markalar için harika bir fırsat! Organik olarak büyüyen Facebook gerçekten çok avantajlı reklam fırsatları sunuyor.

Facebook Reklam ve İnternet Reklamcılığı

“Facebook Reklamları”nın avantajlarından bahsetmeden önce, Facebook reklam modeli hakında biraz bilgi verelim.

“Facebook reklam modeli”, Google Adwords’ün sunduğu ”Tıklama Başına Maliyet (CPC)” modeli ile benzeşiyor.

Facebook reklamcılığı maliyetleri tamamen anahtar kelimelerin popülasyonu ile belirleniyor. İşiniz ile iligili belirli anahtar kelimeler için fiyat arttırıyorsunuz ve “Tıklama Başına Maliyet (CPC)” ya da “1000 kez görüntülenme başına maliyet (CPM)” e göre ödeme yapıyorsunuz. Potansiyel müşterileri yakalama olasılığını arttırmak için reklamlar, kullanıcıların kişisel bilgilerine ve tercihlerine göre yayınlanıyor. Yani, hedef kitlenizi spesifik olarak seçebiliyorsunuz.

Facebook’un Google Adsense’den öncelikli farkı, işinizi tanıtmanız için size grafik reklamları düzenleyebilme fırsatı sunması. Etkinlik daveti özellikleri ile de işinizin reklamını ve pazarlamasını yapabilirsiniz. Bir kullanıcının çıkarlarına göre reklamların uygunluğu, yani hedef kitleye uygun reklam sunabilme, Facebook Reklamları’nı tamamen farklı bir lige taşıyor.

facebookta reklam

Markalar için “Facebook’ta Reklam”ın Avantajları

İnternet reklamcılığının avantajlarından tekrar söz etmeye gerek yok; bu reklam türünün sağladığı bilinirlik ve satış desteği hakkında bir fikriniz olduğunuzdan eminiz. Benzer şekilde, Facebook da bu sektör kapsamında organik olarak büyüyen bir sosyal ağ ve aynı zamanda önemli bir reklam aracı.

Aşağıda, diğer internet reklam uygulamaları ile karşılaştırıldığında Facebook’ta Reklam’ın getirdiği temel avantajlar yer almakta:

Özel olarak Hedeflenmiş Reklam

Facebook’un reklam yerleştirme sistemi insan merkezli. Site yaş, cinsiyet, adres, medeni durum ve iş bilgileri ile beraber beğeniler, canlı yayını yapılan mevcut statü mesajları gibi içerikleri de kapsayan dev bir kişisel bilgi verisine sahip. Hedeflenmiş reklam söz konusu olduğunda, Facebook’a çok daha fazla bir eğilim ortaya çıkıyor. Facebook’ta verilecek reklamlar, bir müşteri profilinin çok özel detaylarının seçilmesi ile yerleştirilebiliyor. Bu durum, hedef müşterilerinize doğrudan ulaşmanızı ve gelir şansınızı arttırmanızı sağlıyor.

Daha Ekonomik

Reklamın işletmeler için önemi inkar edilemez bir gerçek! Küçük işletmeler için, “Facebook Reklamları” diğer reklam araçları ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik bir yol. Tabi ki maliyet bir anahtar kelimenin popülaritesine bağlı fakat yine de küçük işletmeler için bu çok daha az maliyetli bir pazarlama yolu.

Daha Çok Esneklik

Görsellerle beraber kullanabileceğiniz reklam metniniz için 135 yazı karakteri kullanma hakkına sahipsiniz. Bu, içeriğinizi oluşturuken size çok daha fazla esneklik sağlar. Böylece Facebook Reklamları yoluyla, reklamınızın içeriğinde çok daha fazla şey söyleyebilirsiniz. Günlük reklam bütçenize göre reklam yayın sıklığını arttırabilirsiniz. Bu sebepler, Facebook’u en iyi internet reklamcılığı hizmetlerinden birisi yapıyor.

Bir Facebook Sayfasının Pazarlama Faydaları

Müşterilerinize, ürünleriniz hakkındaki bilgi ve güncellemeleri sunmak için bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz. Facebook’un bu özelliği, müşterilerinize daha büyük ve daha doğrudan bir destek oluşturmanızı sağlıyor. Promosyonel reklamınızı, oluşturacağınız Facebook sayfanız yoluyla gerçekleştirmeniz mümkün.

“Beğeni” Özelliği ve “Haber Kaynağı”nın Avantajları

Facebook’ta Reklam avantajlarından biri de, onun haber kaynağı yolu ile “Ağızdan ağıza pazarlama(WOM)” sağlayan “beğen” (like) ve “hayran” (fan) özellikleri. Eğer bir kullanıcı, sizin reklamınızı “like” eder ise, bu onun haber kaynağını onaylayan tüm arkadaşlarına yayınlanacaktır. Böylece, eğer bir reklam aracılığı ile tek bir müşteri yakalarsanız, çok daha fazlasını elde etme olasılığınız var demektir. Facebook’ta bir hayran sayfası nasıl oluşturacağınızı öğrenmenin vakti çoktan geldi, hatta artık Facebook sayfası olmayan markaların prestij kaybettiğini dahi söyleyebiliriz.

Yerel Pazarlamaya Uygun

Yerel işletmeler, Facebook’un fan sayfası özelliği ve hedeflenmiş reklamları ile belirlenmiş kişisel profillerdeki ve coğrafi lokasyonlardaki potansiyel müşterilere ulaşabilir, bu avantajı gelire dönüştürebilirler. Ayrıca, etkinlik davetleri markanızın sağladığı güncel fırsatları yaymanızı sağlayabilir. Facebook sayesinde, markanızın etrafında sadık bir kullanıcı komünitesi inşa edebilirsiniz.

Geniş Hedef Kitle’ye Ulaşım

Facebook kullanıcılarının giderek artan sayısı, reklam verenler için daha geniş bir müşteri tabanına ulaşma fırsatı sunuyor. Facebook çok dilli ve yeni coğrafi lokasyonları kapsadıkça, reklamlarınız dünya çapında müşterilere ulaşabiliyor. Facebook’u her ay ziyaret eden toplam kullanıcı sayısını dikkate alarak, “Facebook Reklam” avantajlarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 

Siz de Reklamın vermek isterseniz  Bize Yazın…

 

Etiket