bub
Web Sahnesi

Mobil Web Siteleri Gerekli midir ?

Bu yazı 15 Ağustos 2014 tarihinde, saat 21:56 sularında, Bilişim Haberleri, DÜNDAR, Makalelerim, Web Tasarım adlı kategoriye eklenmiştir. Ayrıca bu içerik tam 1.705 Kez okunmuş.

Web Hizmetleri > Mobil Web Tasarım

(Neden Mobil Web Sitesi ?)

Kullanıcıların %40’ı mobil web sitesi çalışmayan bir firma yerine rakip firmaya yönleniyor…

Mobil Web Sitesi gerekli mi?

Artık günümüzde kullanılan mobil cihazlar ın gelişme hızına ayak uydurmak gittikçe zorlaşmaktadır. Mobil cihazlar gelişiyor, mobil cihazlardaki bu gelişmeye paralel sunulan data hızı gelişiyor. Sonuçta internet Mobil Dünya ya doğru hızla ilerliyor.
Artık süper akıllı cihazlar ile mobil yaşam (mobil hayat) sürmeye başladık.Cisco’nun son yıllarda yapmış olduğu araştırmaya göre 5 yıl içinde dünya çapındaki mobil veri trafiği, dünya çapındaki sabit veri trafiğini üçe katlayacak. Ayrıca 2015-2016 yılları arasındaki mobil internet trafiği, 2012 yılındaki mobil internet trafiğini 3’e katlanacağını araştırmalar gösteriyor.Yine aynı araştırmaya göre yüksek mobil internet kullanımının nedeni olarak ise, artacak mobil cihaz sayısı ve kullanıcıların çevrimiçi müzik ve video sitelerine olan alışkanlığı gösteriliyor.Son yıllarda okur sayısının hızla düşerek dergi ve gazetelerin yerini tablet bilgisayarlar ve mobil cihazlar aldı. Kısacası teknoloji artık cebimizde. Artık çok sık kullandığınız sitelerin mobil özellikli sürümlerini – Google, Yahoo, Facebook, Twitter ve Mobil Web Sitesi bulmak çok kolay.Artık mobil yaşam içinde cep telefonu ve diğer mobil cihazlar ile web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı da her geçen gün hızla artmaktadır.,Türkiye’de mobil internet kullanıcılarına bakıldığında Türkiye’deki genç ve yetişkin Türk kullanıcıların % 37′si cep telefonları ya da tablet tarzı mobil cihazlarla internet erişimini kullanmaya başladılar. Evde, trafikte, tv seyrederken, plajda, boş bulunan her hangi bir vakitte artık mobil cihazlar imdada yetişiyor.Mobil Web Siteleri ile siz de geleceğin teknolojisini şimdiden yakalayın…Mobil web siteleri, mobile web siteleri, mobil web sitesi, mobile web sitesi, mobil hayat, mobile hayat, mobil yaşam, mobile yaşam, mobil cilazlar, mobile cihazlar
Artık günümüzde kullanılan mobil cihazlar ın gelişme hızına ayak uydurmak gittikçe zorlaşmaktadır. Mobil cihazlar gelişiyor, mobil cihazlardaki bu gelişmeye paralel sunulan data hızı gelişiyor. Sonuçta internet Mobil Dünya ya doğru hızla ilerliyor.

Günümüzde dünyada yaklaşık 5.9 milyar mobil telefon kullanıcısına her dakika binlercesinin eklendiğini biliyoruz. Bu mobil kullanıcılarının %20 si (1.2 milyardan fazlası) Internete bu mobil telefonlarını kullanarak girmektedirler. İşte bu nedenle mobile web browsing geleceğin en temel Internet platformu sayılabilir.

Artık süper akıllı cihazlar ile mobil yaşam (mobil hayat) sürmeye başladık.

Cisco’nun son yıllarda yapmış olduğu araştırmaya göre 5 yıl içinde dünya çapındaki mobil veri trafiği, dünya çapındaki sabit veri trafiğini üçe katlayacak. Ayrıca 2015-2016 yılları arasındaki mobil internet trafiği, 2012 yılındaki mobil internet trafiğini 3’e katlanacağını araştırmalar gösteriyor.

Yine aynı araştırmaya göre yüksek mobil internet kullanımının nedeni olarak ise, artacak mobil cihaz sayısı ve kullanıcıların çevrimiçi müzik ve video sitelerine olan alışkanlığı gösteriliyor.

Son yıllarda okur sayısının hızla düşerek dergi ve gazetelerin yerini tablet bilgisayarlar ve mobil cihazlar aldı. Kısacası teknoloji artık cebimizde.

Artık çok sık kullandığınız sitelerin mobil özellikli sürümlerini, mobil web siteleri’ni – Google, Yahoo, Facebook, Twitter ve Mobil Web Sitesi bulmak çok kolay.

Artık mobil yaşam içinde cep telefonu ve diğer mobil cihazlar ile web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı da her geçen gün hızla artmaktadır.

Türkiye’de mobil internet kullanıcılarına bakıldığında Türkiye’deki genç ve yetişkin Türk kullanıcıların % 37′si cep telefonları ya da tablet tarzı mobil cihazlar ile internet erişimini kullanmaya başladılar. Evde, trafikte, tv seyrederken, plajda, boş bulunan her hangi bir vakitte artık mobil cihazlar imdada yetişiyor.

Sizler de web sitenizi Mobil Hayat’a uyumlu hale getirin ve Mobil Web Siteleri ile siz de geleceğin teknolojisini şimdiden yakalayın…

Mobil Web Sitesi Kullanıcıları

Başarılı bir mobil web sitesi yapmak için önce bu siteyi kimlerin kullanacağını analiz etmek gerekir. Nitekim, mobil web sitesi kullanıcıları genellikle mobil web sitesi ne girdiklerinde başka bir işle meşgul lan kişilerdir. Mobil web sitesi kullanıcıları o an muhtemelen bir hatta beklemededir, bir taşıt bekliyordur, yürüyüş yapıyordur veya arkadaşları ile birlikte vakit geçiriyordur.

Yani normal bir web sitesi kullanıcısı ile mobil web sitesi kullanıcısı arasındaki anahtar fark, mobil web sitesi kullanıcısının o an aslında farklı bir konumda ve farklı bir işle meşgul olmasıdır.

Mobil Web Sitesi Tasarımı

Herşeyden önce farklı tarayıcılar için normal bir web sitesinin tasarımını bilmek zorundasınız. Mobil telefonlar yüklü bilgiyi hızlı indiremezler (download), bu nedenle hızlı downedebilecekleri data için tasarlanmışlardır.

Mobil web sitesi yapmanın en kolay yolu aslında mevcut web sitenizi mobile için tasarlamaktır. Bunu yapmaya karar verdiğinizde ise layout, dizayn ve alt yapının da değişmesi gerektiğini göreceksiniz.

Mobil web sitesi tasarımında göz önüne alınması gereken noktalar:

– Mobil web sitesi maksimum uyumluluğun sağlanması için mutlaka CSS kullanmalıdır, tablo kullanılmamalıdır.
– Eğer web siteniz XML veya XHTML ise işiniz kolay. (UTF-8)
– Farklı mobil cihazların farklı ekran büyüklüklerini göz önünde tutmalısınız.
– Mobil web sitesi kullanıcıları için en önemli bilgileri yine site aramaları ve navigasyon için ön sayfada tutmayı unutmayınız. Mobil web sitesinin tasarımını doğrudan kullanıcılarınız için tasarlamalısınız, unutmayın ki burada en önemli konu zamandır.
– Mobil web sitesi tasarımını parmaklara göre yapmalısınız. Kliklenecek hedeflerin büyüklüğü minimum 30-40 pixel büyüklüğünde olmalıdır. Kolay kliklenme için elementler arasında whitespace kullanmanız tavsiye edir.
– Download zamanını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Arkaplan resimlerinden uzak durun. Farklı ışık ortamlarında mobil web sitesinin net okunmasına engel olabilirler.
– İkonlar gibi daha küçük resimleri tek bir dosya içinde tutun ve sayfa üstünde yönlendirmesinde CSS kullanın. Bu şekilde mobil cihazınızın yapacağı HTTP isteklerini azaltmış olursunuz. Son olaraktai resimlerin boyutlarını ve javascriptleri azaltın.
– Bir mobil cihaz üzerinde form kullanmak zor olabilir. Giriş için yazı yazmak zaman kaybıdır, bu nedenle kullanıcının kulaylıkla seçebileceği bir yapı kullanmak yerinde olur. Bir form doldurmak için çok sayıda ekranın geçmesi de bu sayede önlenmiş olur. Formların etiketleri, yer kazanmak için sol taraf yerine üstte yer almalıdır.
– Eğer mutlaka form kullanacaksanız giriş yapılacak sahaları minumum tutun.
– Pek çok browser plug-in ve extension ları desteklemez.
– Mobil web sitesi tasarımında her şetyi minimum tutun. Gereksiz hiç bir şey kullanmayın.

Mobil web siteleri, mobile web siteleri, mobil web sitesi, mobile web sitesi, mobil hayat, mobile hayat, mobil yaşam, mobile yaşam, mobil cilazlar, mobile cihazlar

Neden Bizimle Çalışmalısınız?

İşlerinizi daha verimli, esnek yaparak kontrol ve performans artışı sağlamanızı hedefliyoruz. Üstelik bu hizmeti, zamanında, üstün hizmet kalitesinde yapıyoruz.

“Toplam pazarlama bütçemiz içinde internet ortamındaki pazarlamanın payı yüzde 40’tır ve bunun önemli bölümünü Google yatırımları oluşturuyor.

Kariyer.Net – Google Adwords
SEO & Adwords & Web Siteleri
Mobil Web Sitesi
İçerik Yönetim Sistemi
SEO
Web Siteleri
Kobilere Özel SEO
Google Adwords
Yeni Türk Ticaret Kanunu
Web Sitesi Zorunluluğu
Yazılım Çözümleri
B2B Hizmetler
LogiXML Raporlama Teknikleri
Özel Yazılım Hizmetleri
Yazılım Geliştirme Danışmanlığı
Kariyer
Teknoloji
Yazılım
Özel Yazılım
Facebook Uygulamaları
Tekstil Yazılımı
Lojistik Yazılımı
Sigorta Yazılımı
Web Tabanlı PDKS
Telemarketing Yazılımı
Yazılım Eğitimleri
C Sharp (C#) dersleri
Asp.net dersleri
Java dersleri
Yazılım Seminerleri
Asp.net Ders Programı
C# Ders Programı
Java Ders Programı
Kobilere Özel
Web Sitesi
İnternet Reklamcılığı (Adwords)
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
Sertifikalar

Etiket


Yorumunu Bırak!

* Alanları boş bırakmayınız.